pada
22 آذر 1401 - 21:57

طلسم ۱۸ ساله توسعه زیرساخت‌های گردشگری «زیارت» شکسته شد

گرگان- بهسازی مسیر دسترسی روستا تا آبشار زیارت شهرستان گرگان با حضور جمعی از مسئولان استانی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر سه شنبه بهسازی مسیر دسترسی روستا تا آبشار زیارت شهرستان گرگان با حضور محمدجواد ساوری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان، محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان و، جمعی از مدیران، معاونین و مسئولان، شورا و دهیار روستای هدف گردشگری زیارت آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در این خصوص گفت: زیارت یکی از روستاهای هدف گردشگری استان گلستان است که به‌عنوان روستای ملی جاجیم‌بافی هم به ثبت ملی رسیده است.

محمدجواد ساوری افزود: علی‌رغم ۱۸ سال پیگیری طرح توسعه زیرساخت‌های گردشگری در روستای زیارت شهرستان گرگان متأسفانه اتفاق مثبتی در شان مردم شریف منطقه و گردشگران و مسافران رقم نخورده است.

وی بیان کرد: چندین سال است که دستگاه‌های اجرایی مرتبط و ذی‌ربط برای حل مشکلات روستای زیارت ورود پیدا کردند اما شاهد اتفاق مثبتی برای عمران و آبادی این روستا نبودیم.

ساوری ادامه داد: حدود ۱۸ دستگاه مرتبط، ذی‌نفع و ذی‌مدخل در امر ساماندهی طرح گردشگری روستای زیارت باید هم‌افزایی و تعامل داشته باشند تا مشکل چندین ساله این روستای دارای پتانسیل استان از این شرایط عبور کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: با تأکیدات استاندار گلستان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان متولی حوزه گردشگری مأمور به ساماندهی طرح گردشگری روستای زیارت شده است.

وی توضیح داد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان طرح ساماندهی گردشگری روستای زیارت گرگان را به‌عنوان نخستین اقدام قرارگاه عملیاتی توسعه گردشگری گلستان، در دستور کار قرار داد.

ساوری اضافه کرد: چالشی که در روستای زیارت به سدی برای توسعه زیرساخت‌های این منطقه تبدیل‌شده ایجاد مسیر دسترسی مناسب روستا تا آبشار زیارت به طول حدود سه کیلومتر بود که با دستور استاندار گلستان، حمایت‌ها و همراهی دستگاه قضایی استان و ایجاد هماهنگی بین بخشی موجب شد تا امروز طلسم ۱۸ ساله توسعه زیرساخت‌های گردشگری زیارت شکسته شود و فرآیند بهسازی و ساماندهی مسیر دسترسی روستا تا آبشار زیارت به‌صورت عملیاتی آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان عنوان کرد: ساماندهی مسیر دسترسی روستا تا آبشار زیارت به طول حدود سه کیلومتر با اعتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال آغاز شد و دو کیلومتر از این مسیر با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، مدیریت شهری گرگان و مسئولان محلی آسفالت خواهد شد و حدود یک کیلومتر نزدیک به آبشار توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی متناسب با بافت قدیمی منطقه و روستای زیارت سنگ‌فرش خواهد شد.

وی با تأکید بر این‌که اداره‌کل میراث‌فرهنگی طرح توسعه گردشگری در این روستای مهم را مطالعه محور به‌پیش خواهد برد، گفت: طرح ساماندهی گردشگری روستای زیارت شهرستان گرگان توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حال تدوین است؛ در این طرح تمام جوانب توسعه گردشگری در محدوده این روستا از هتل جهانگردی ناهارخوران تا آبشار زیارت پیش‌بینی و برنامه‌ریزی خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 909432